W niedzielę, 5 sierpnia br. znów ożyją lasowiackie chaty. W kolbuszowskim skansenie można się będzie przenieść się w świat Lasowiaków czy Lesioków, jak nazywano dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.
W skansenowskiej scenerii zobaczymy, jak leśny lud znad Nilu (rzeka przepływająca przez puszczę) wykorzystywał konia do pracy na roli i w lesie.
Będzie można zobaczyć „koń jaki jest…", jak również dotknąć wyrobów z drewna, czy skosztować tradycyjnych wypieków.
Będą tam również leśnicy z Kolbuszowej, którzy pokażą, jak gospodarują zasobami leśnymi. Ich stoisko będzie w miejscu, gdzie wkrótce przeniesiona zostanie stara osada leśna. Jest to wspólne przedsięwzięcie Lasów Państwowych i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W niedługim czasie można będzie przyjrzeć się jak dawniej wyglądała gospodarka leśna w Puszczy. W odrestaurowanej na potrzeby muzealne leśniczówce urządzona zostanie kancelaria leśniczego, stanie wyłuszczarnia nasion oraz stodoła, gdzie umieszczona zostanie ekspozycja wysłużonych przyrządów i urządzeń leśnych.
Warto podkreślić, że to właśnie koń był jedynym asystentem człowieka w pradawnej gospodarce leśnej. Przy jego pomocy transportowano ludzi i narzędzia do pracy w lesie, zrywano drewno do wiosek, czy przygotowywano glebę pod przyszłe pokolenie lasu. Był nieodzownym elementem życia i pracy Lasowiaków na roli i w lesie.
Tekst i zdjęcia: Natalia Wrona
Nadleśnictwo Kolbuszowa
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.