Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Żółty szlak rozminowany

01-08-2012

.
W dniu 24 lipca 2012 roku podczas prac remontowych w leśnictwie Wisłok (Nadlesnictwo Rymanów) na tzw. „żółtym szlaku" natrafiono na grupę min z czasów wojny. Miejscowy leśniczy Krzysztof Koterbicki zabezpieczył teren i wezwał patrol saperski. Nazajutrz leśnicy okazali saperom miejsca, w których odkryli miny.

 

Po szczegółowym przeszukaniu terenu natrafiono na 5 min przeciwczołgowych i niewybuch pocisku artyleryjskiego kal. 155 mm. Okazało się, że szlak był zaminowany. Pomimo upływu blisko 70 lat od wojny, stanowiło to śmiertelne niebezpieczeństwo dla poruszających się po nim turystów. Leśnikom i saperom udało się usunąć zagrożenie.


Lasy rymanowskie są udostępnione siecią ścieżek przyrodniczych, tras tematycznych i szlaków turystycznych. Podlegają one corocznym przeglądom, w trakcie których usuwa się drzewa stanowiące zagrożenie i przeszkodę dla turystów a uszkodzone fragmenty tras są naprawiane. Przykładem może być szlak czerwony, który w roku 2011 nakładem trzech nadleśnictw (Rymanów, Lesko i Komańcza) został poprawiony na odcinku od Rudawki Rymanowskiej do Komańczy.

 

W tym roku Nadleśnictwo Rymanów przystąpiło do naprawy żółtego szlaku, wiodącego z Wisłoka Wielkiego na grzbiet Tokarni, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym. Jest to także skrót do Bukowska i dalej do Sanoka.


Obecny szlak turystyczny w trakcie II wojny światowej był terenem gwałtownych starć pomiędzy nacierającą w kierunku przełęczy karpackich armią sowiecką a wycofującymi się Niemcami. Pozostałości tych walk regularnie są odnajdywane w lasach Nadleśnictwa Rymanów. Z reguły są to pojedyncze niewybuchy, choć zdarzają się większe znaleziska; w roku 2006 wydobyto spod ziemi 28 sztuk pocisków artyleryjskich.

 

Po rozminowaniu żółty szlak jest bezpieczny i może być oddany w użytkowanie turystom. Leśnicy przestrzegają jednak wszystkich korzystających z uroków lasu, jeśli podczas spaceru czy też wycieczki odnajdujemy podejrzane przedmioty (niewybuchy, niewypały miny itp.) absolutnie nie wolno ich dotykać. Należy niezwłocznie zgłosić ten fakt miejscowemu leśniczemu, lub policji. Za ich pośrednictwem zostanie wezwany patrol saperski, który usunie zagrożenie.


Materiał filmowy na temat akcji zrealizowała Telewizja Polska Rzeszów. Można go obejrzeć na: www.tvp.pl

.

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo