Serwis poświęcony przyrodzie województwa podkarpackiego

Aktualności

Ścieżka przyrodnicza "Knieja"

09-06-2015

 

Udostępniane turystycznie miejsca z biegiem lat niszczeją i wymagają rewitalizacji. Głównym problemem w podejmowaniu takich inicjatyw jest brak środków pieniężnych.

 

 

Przykładem jest ścieżka przyrodnicza „Knieja”, która znajduje się w Nowosiółkach w Nadleśnictwie Lesko. Rozpoczyna się na parkingu pod Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim „Knieja”, które posiada jedną z największych kolekcji eksponatów przyrodniczych w Bieszczadach. Po zapętleniu (ok. 4 km) ścieżka wraca w to samo miejsce. Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości 548 m n.p.m., a czas przejścia można szacować na ok. 2 godzin. Miejsce to warto odwiedzić ze względu na cenne walory przyrodnicze. Większość trasy prowadzi przez las, w którym można obserwować fragmenty pierwotnej puszczy karpackiej. Ciągłość bieszczadzkich kompleksów leśnych stanowi ostoję dziko żyjących dużych ssaków drapieżnych i roślinożernych, takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie, jelenie czy dziki. Spacerując po ścieżce w Nowosiółkach możemy natknąć się na ślady ich obecności (tropy, odchody, charakterystycznie obdarta kora drzew), a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości może nawet uda się poobserwować je z bliższej odległości? Miejsce to jest również cenne ze względu na rzadkie i chronione gatunki roślin oraz dodatkowo bogate w historię. Dawna nazwa ścieżki „Na tropach mieszkańców karpackiej puszczy” nawiązuje do istnienia na tym terenie przed II wojną światową dwóch przysiółków, które nosiły nazwę „Za Lasem”. O dawnej obecności osad świadczą stare drzewa owocowe, kamienne studnie oraz ślady po fundamentach.

 

 

Ścieżka przyrodnicza w Nowosiółkach została utworzona z inicjatywy Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w 2008 roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przez niemal dekadę zarówno turyści, jak i sama przyroda sprawiły, że ścieżka w wielu miejscach uległa zniszczeniu i zarosła. W ramach projektu Zielone Podkarpacie ścieżka powróciła do życia i stała się bardziej dostępna turystom. Prace rewitalizacyjne obejmowały m.in. zmianę częściowego przebiegu trasy ścieżki, postawienie nowych oznakowań oraz tablic informacyjnych, ustawienie punktu widokowego, wiaty i ławek. Został opracowany również quest, który już jest do odebrania w muzeum. W ramach projektu ma również powstać przewodnik po ścieżce, który będzie dostępny w wersjach dla dzieci i dla dorosłych w osobnych folderach wiosna-lato i jesień-zima.

 

 

22 maja br., a więc w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej odbyło się symboliczne otwarcie ścieżki. Koło południa na ścieżkę przyjechały dzieci ze szkoły podstawowej w Hoczwi. Po krótkim spacerze na platformę widokową, uczniowie wraz z opiekunami przeszli do muzeum, a następnie rozwiązali quest. Na koniec wspólnie biesiadowali przy ognisku. Pod wieczór na ścieżce pojawiła się starsza młodzież – przewodnicy beskidzcy, którzy w tym miejscu rozpoczęli swoje kolejne (już ósme) szkolenie. Przeszli oni również fragment trasy ścieżki razem z przyrodnikiem Grzegorzem Sitko, który opowiadał o jej walorach. Pomimo deszczowej pogody i błota na ścieżce, zarówno dzieci, jak i dorośli dobrze się bawili. Relację z otwarcia ścieżki można było zobaczyć w TVP Rzeszów w dn. 23 maja.

 

QUEST

 

Pliki do pobrania

Quest do pobrania i rozwiązania :)

Przewodnik po ścieżce_wersja dla dorosłych

Przewodnik po ścieżce_wersja dla dzieci

wstecz

Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.

Copyrights 2015. Zielonepodkarpacie.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. projekt i realizacja: ideo