W Ośrodku Naukowo - Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych w dniach 18 - 20 września 2014 odbędzie się konferencja "Wpływ czynników antropogenicznych na rozmieszczenie roślin i zwierząt w Karpatach". Prelekcje będą dotyczyły m.in. takich gatunków wskaźnikowych jak żubr, niedźwiedź brunatny, orlik krzykliwy oraz innych.
Ponadto Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Agnieszka Marcela opowie o aktualnych problemach zachowania korytarzy ekologicznych na terenie województwa Podkarpackiego. Prof. URz Krzysztof Kukuła przedstawi problem ciągłości ekologicznej systemów rzecznych na Podkarpaciu. Nie zabraknie też prelekcji na temat wpływu zabiegów ochronnych na półnaturalną roślinność w krainie dolin, o czym powie Adam Szary z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kilka wystąpień będzie dotyczyło podobnych problemów związanych z wpływem czynników antropogenicznych na korytarze migracyjne ale po stronie ukraińskiej (w Użańskim Parku Narodowym, Beskidach Skolskich), słowackiej (Park Narodowy Połoniny) a nawet w Górach marmoroskich na Rumuni.Podsumowaniem wszystkich ciekawych prezentacji będzie jeden dzień sesji terenowej na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie głównym problemem poddanym pod dyskusje będzie integralność ostoi dużych drapieżników w Bieszczadach.
Konferencja jest jednym z działań w ramach projektu „Ochrona ostoi fauny puszczańskiej – korytarze migracyjne” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.
więcej informacji znajduje sie tutaj
Strona internetowa opracowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie", dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein, i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków MF EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu RP w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Tropem karpackich żubrów" współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Zielone Podkarpacie - popularyzacja różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym" który korzysta z dofinansowania w kwocie 896 496 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Strona została rozbudowana w ramach projektu "Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne" realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE.